Performanța

SuperVești din partea parteneriatelor noastre! Află acum ultimele noutăți!

Latestnews

Finalul săptămânii ne-a surprins cu o serie de vești bune din sfera performanței sportive. Șahul a fost săptămâna aceasta în atenția reflectoarelor prin performanța echipei Superchess de la Cupa Europeană a Cluburilor de șah.

Din fericire,  veștile bune vin întotdeauna însoțite. Sportivii programului partener GO Scholarship au reușit să obțină o serie de rezultate importante în cadrul unor competiții  naționale și internaționale.

Cupa Europeană a Cluburilor de Șah a sosit la București!

Cu sprijinul și finanțarea Fundației Superbet, partenerii de la Federația Română de Șah au reușit să trimită două echipe(masculin și feminin) extraordiare la Cupa Europeană a Cluburilor de Șah.

Superchess a fost anul acesta reprezentanta României și una dintre pretendentele la titlul ediției 2023. Irina Bulmaga (Romania), Dinara Wagner (Germania), Marsel Efroimski (Israel), Nino Batshiashvili (Georgia) și Eline Roebers (Olanda) au reusit să surprindă în acest an printr-o prestație extraordinară pe parcursul celor 7 runde disputate. Jucătoarele noastre au cucerit marele trofeu după o serie importantă de victorii obținute în fața celor mai puternice cluburi din Europa.

Cu 6 victorii și o înfrângere, Superchess a scris istorie pentru competiția desfășurată la Durres, Albania, fiind prima echipă românească care a cucerit medalia de aur la Cupa Europeană a Cluburilor.

Patru medalii pentru sportivii programului GO Scholarship!

A fost o săptămână record pentru partenerii noștri de la GO Scholarship. Sportivii au obținut 4 medalii la 3 discipline sportive în cadrul unor competiții importante la nivel național și internațional.

Edwin Petrea a reusit să cucerească argintul la Campionatul Național de Box pentru juniori desfășurat în Brăila.

Calitățile sale motrice i-au croit drum până în marea finală, reușind să cucerească argintul la una dintre cele mai competitive categorii (60kg) ale intervalului 14-17 ani.

La scrimă, Natalia Constantin a fost dublă medaliată la Cupa României pentru juniori și cadeți. Spadasina programului GO Scholarship a cucerit aurul la juniori și bronzul la cadeți la proba de floretă.

Trio-ul de foc al sporturilor a fost completat de SuperReușita Smarandei Bogdan de la Turneul Internațional U16 de Judo desfășurat în Focșani. Smaranda a reusit să câștige medalia de bronz în cadrul Memorialului Aurel Cîmpeanu după mai multe procedee aplicate ca la carte adversarelor sale..

Fiecare săptămână plină de rezultate favorabile ne motivează să fim, în continuare, unul dintre susținătorii principali ai performanței sportive din România. Scopul nostru este să cream o generație de sportivi compleți ce pot influența favorabil generațiile viitoare.