Performanța

Noi medalii cucerite de sportivii înscriși în programul Go Scholarship

noi-medalii-cucerite-de-sportivii-inscrisi-in-programul-go-scholarship

A fost săptămâna premiilor pentru 4 dintre sportivii înscriși în programul partener Go Scholarship.

Pugilistul Edwin Petrea a impresionat arbitrii de ring cu calitățile sale motrice și a obținut medalia de aur la Cupa României de Kempo K1. Rafalele de croșee, low kick-uri și directe l-au propulsat pe tânărul luptător în vârful clasamentului după un parcurs competițional excelent.

La ciclism, Alexandru Ilie și-a stabilit un nou record la capitolul premiilor câștigate într-o singură săptămână competițională. Prima reușită a ciclistului român a fost la Road Grand Tour „The Wall”, competiție în cadrul căreia a obținut locul 3 la Juniori și s-a clasat pe poziția a 10-a la general. La o zi distanță, Alex cucerit prima poziție a podiumului la tura medie a competiției BikeXpert Alpine Challenge la mountainbike, obținând medalia de aur în cadrul unei competiții naționale. Duminica(09.10), Alex a încheiat turul de victorii, clasându-se pe locul 3 la proba de fond a Turului Colinelor din Bacău. La această competiție, tânărul ciclist a impresionat prin prestația sa și s-a clasat pe locul 12 la general.

La escaladă, Dariu Râpă a surprins din nou prin mobilitatea sa și și-a adăugat în palmares Cupa României la bouldering-Seniori.  Darius a reușit să cucerească podiumul după o cățărare realizată în timp record. Deși e aflat încă la o vârstă fragedă, Darius surprinde prin aptitudinile sale atât la competițiile pentru juniori, cât și pentru seniori.

La scrimă, spadasina Emma Șonț a cucerit argintul la echipei în cadrul Cupei Europei. Aflată la una dintre cele mai importante competiții din lumea scrimei, Emma n-a ținut cont de experiența adversarilor și a reușit să se claseze pe poziția secundă a podiumului.

Felicitări tuturor sportivilor pentru rezultatele obținute și le ținem pumnii pentru următoarele competiții!